Keď sa dnes povie "hacker", veľkej väčšine ľudí sa vybaví len pochybná osoba sediaca v tmavej miestnosti osvetlenej len veľkým množstvom monitorov. Nebolo tomu tak ale vždy. Označenie "hacker" sa stalo hanlivým pojmom až v 80. rokoch kvôli ľuďom ako Kevin Mitnick a ich pochybným internetovým aktivitám za účelom vlastného obohatenia spolu so zlou interpretáciou masmédiami.Samotný pojem "hacker" bol prapôvodne označením pre niekoho, "kto vytvára nábytok s použitím sekery" - v modernej spoločnosti pojem zodpovedá zvedavému jedincovi, ktorý chce dopodrobna vedieť, ako daná vec (prístroj alebo program) funguje a hľadá jej limity. Najmä to odlišuje hackermi od ostatných ľudí, ktorí sa uspokoja s tým, že vedia prístroj použiť, a ako presne funguje, aké sú jeho maximálne možnosti a ako prípadne schopnosti rozšíriť, ich nezaujíma.
"Hackeri", ako je (v pozitívnom slova zmysle) definujeme dnes, sú s nami od prelomu 50. a 60. rokov. V tejto dobe nemali sálové počítače výkonu na rozdávanie, preto sa hľadali čo najefektívnejšie algoritmy na riešenie daných problémov. Tým najlepším vylepšením / programom sa začalo hovoriť "hacks". Vďaka nim bolo možné spracovať viac a viac dát, rýchlejšie a rýchlejšie..
V roku 1971 objavil John Draper možnosť ako zdarma volať vďaka píšťalke z detských vločiek. Vydávala totiž zvuk na frekvencii 2600Hz, čo bola zhodou okolností frekvencia potrebná k otvoreniu telefónnej linky. Na to roku 1973 nadviazali Steve Wozniak a Steve Jobs, budúci zakladatelia firmy Apple Computers, ktorí predávali "modrej skrinky" generujúce rôzne zvukové frekvencie a tým pomáhali crackovať telefónny systém. Niet potom divu, že s rozvojom osobných počítačov bola už roku 1983 jedna skupina ("414S") súdená za preniknutie do viac ako 60 počítačov.
Ďalšie riziká pribudla s nástupom Internetu. Príkladom môže byť červ z roku 1988, ktorý využíval chybu v systéme UNIX a svojou replikáciou dokázal napadnúť cez 6000 počítačov - približne 1/10 všetkých vtedajších počítačov. Za týmto červom stál dvadsaťdvaročný študent Robert Morris.
Viac o ňom na http://en.wikipedia.org/wiki/Robert_Tappan_Morris