White hat (Biely klobúk) - Etický hacker
White hat hacker nenapadá zabezpečenia s cieľom spôsobiť škodu - hacker tak môže napríklad skúmať zabezpečenia svojho operačného systému. Termín "white hat" sa v internetovom slangu dá preložiť ako "etický hacker". Táto klasifikácia zodpovedá aj osobám, ktoré sa zaoberajú testami prieniku do daného softvéru a zraniteľnosti v rámci zmluvných dojednaní.
Black hat (Čierny klobúk) - Cracker
Black Hat je cracker, ktorý narúša počítačovú bezpečnosť treba len zo škodoradosti, alebo k osobnému prospechu. Tento typ Cracker je tiež podstatou verejnej mienky, že všetci crackery sú kriminálnici. Crackery prenikajú do zabezpečených sietí s úmyslom zničiť dáta alebo vyradiť sieť z prevádzky pre ostatné (normálne) užívateľa.
Gray hat (Šedý klobúk)
Gray hat cracker je kombinácia Black Hat a White Hat. Cracker môže surfovať po Internete a preniknúť do počítačového systému iba za účelom informovania administrátora, že ich systém bol cracknutý. Napríklad mu tiež môže za poplatok ponúknuť opravu chyby, ktorú pre útok zneužil.
Elitný cracker
Niektoré crackerské skupiny vyžadovali od svojich členov isté preukázanie zručností. Sociálny status "elitného Cracker" zodpovedal najskúsenejším členom. Medzi nimi sa tiež väčšinou najrýchlejšie šíri novo objavenej exploity.
SSIS dieťa
Amatér, ktorý prenikne do počítačového systému pomocou automatizovaného nástroja, ktorý napísal niekto iný. Zvyčajne majú malé znalosti základnej koncepcie, preto termín skriptový (tj vopred pripravený plán, alebo súbor činností) dieťa (tj vývojové štádium, individuálnu nedostatok vedomostí a skúseností).
Začiatočník ("n00b")
Začiatočník je niekto, kto s crackováním začína a nemá takmer žiadne znalosti a skúsenosti s fungovaním technológiou a Crackovanie.
Blue Hat (Modrý klobúk)
Blue hat je niekto, kto stojí mimo počítačovej firmy zaoberajúce sa bezpečnosťou a nechá sa najímať pre ladenie a testovanie systému pred jeho uvedením na trh. Microsoft používa termín BlueHat pre sériu bezpečnostných konferencií.
Cracktivista
Cracktivista je cracker, ktorý využíva technológiu pre oznámenia sociálneho, ideologického, náboženského či politického oznámení. Všeobecne platí, že väčšina útokov sa vykonáva ako skreslenia webové stránky alebo obmedzenie prístupu k danej službe
Hackeri sú aj na Slovensku.
Najznámejší hackeri sveta
http://vtm.e15.cz/nejznamejsi-hackeri-sveta-zacali-utocit-jiz-v-detskem-veku